caparol_pim_import/caparol_si/products/image/284608/074916_primasil_fassadenfarbe_25kg_0223_SI.png

Primasil Fassadenfarbe

Vremensko obstojna silikonska barva z mineralnimi lastnostmi

Opis

Fasadna barva, ki ohrani strukturo podlage, izdelana na osnovi na novo razvite kombinacije silikonskih veziv. Odbija padavine, je izredno prepustna za vodno paro, uporablja se na ometih in mineralnih podlagah ter za obnavljanje barvnih premazov na trdno sprijetih silikatnih, silikonskih in mat disperzijskih barvah, disperzijskih ometih in nepoškodovanih toplotnoizolacijskih kontaktnih sistemih (ETICS).

Lastnosti

  • Redčljiva z vodo, prijazna do okolja in nevtralnega vonja
  • Koeficient vodoprepustnosti (w-vrednost): < 0,08 [kg/(m2 · h0,5)],
  • Koeficient paroprepustnosti (sd-H2O-vrednost): < 0,06 m
  • Visoko vodoodbojna barva
  • Skoraj brez napetosti, ni termoplastična
  • Minimirano navzemanje umazanije
  • Prepustnost za CO2
  • Dobra pokrivnost
  • Obstojnost proti agresivnim škodljivim snovem v zraku
  • Preprosto in netažavno obdelovanje
  • Ne tvori filma, mikroporozna barva
  • Vzpostavi kapilarno aktivno suho cono
  • Premaz je varen pred napadom alg in gliv (inkapsulirana zaščita filma)

Osnova materiala

Emulzija silikonske smole.

Pakiranje/velikost embalaže

7 kg/ 12,5 kg/ 25 kg

Barvni toni

Bele barve kot blago na zalogi.

Niansiranje z izbranimi nasičenimi barvami AmphiColor (primernimi za silikonske barve), niansiranje v tovarni ali z napravo za strojno niansiranje Color Express.
Če sami zmešate barvo, zmešajte vedno celotno količino, da se izognete razlikam v odtenkih.
Pred nanašanjem vedno preverite ustreznost barvnega odtenka, saj pri niansiranju lahko pride do napak. Na povezanih površinah uporabite samo barvne odtenke iz iste proizvodne šarže.
Briljantni, intenzivni barvni odtenki utegnejo imeti manjšo pokrivnost. Zato pri teh barvnih odtenkih priporočamo, da najprej nanesete podoben, pokriven pastelni odtenek na osnovi bele barve. Glede na izbrani odtenek bodo morda potrebni dodatni nanosi.
Pri temnih oziroma sivkastih barvnih odtenkih morate za višje optične zahteve uporabiti Amphibolin.

Stopnja sijaja

Mineralno mat.

Skladiščenje

Na hladnem, ne sme zmrzniti. V originalno zaprti embalaži je rok uporabe 12 mesecev.

Gostota

1,52 g/cm³

Ustrezne podlage

Novi in obstoječi nepoškodovani toplotnoizolacijski kontaktni sistemi (ETICS) s površino iz disperzijskega, silikonskega, apnenega (PIc), apnenocementnega ometa (PII) / z minimalno tlačno trdnostjo vsaj 1N/mm2 po DIN EN 998-1:
Stare omete očistite na mokro po ustreznem postopku. Pri čiščenju z visokotlačnim vodnim curkom upoštevajte temperaturo največ 60 °C in tlak največ 60 bar. Po čiščenju poskrbite za dovolj dolgo sušenje. Za predpremaz uporabite Primasil Grundkonzentrat, razredčen z vodo v razmerju 1:1.

S premazno-tehničnimi sredstvi lahko premažete samo brezhibne toplotnoizolacijske kontaktne sisteme (TIKS/ETICS). Pomanjkljive površine morate prej sanirati po standardu ÖNORM B 6410 (priloga C). Na ETICS z EPS-izolacijo (stiroporom) ne smete uporabljati predpremazov z vsebnostjo topil! Za izvedbo barvnih premazov mora indeks odboja svetlobe znašati > 25.

Novi apneni, apnenocementni in cementni ometi iz maltnih skupin P Ic, P II in P III:
Novi ometi morajo biti površinsko suhi in popolnoma utrjeni. Za nevtralizacijo jih premažite z zaščitnim premazom Histolith Fluat. Moknate površine in morebitne sigaste sloje je treba prej odstraniti in podlago grundirati s predpremazom Primasil Grundkonzentrat, razredčenim z vodo v razmerju 1:1.

Ometi s površinsko odpadajočim peskom:
Na suho obdelajte s krtačo in celotno površino grundirajte s predpremazom Primasil Grundkonzentrat, razredčenim z vodo v razmerju 1:1.

Stare mineralne barve:
Trdno sprijete, vremensko nepostarane stare barve očistite na suho ali mokro. Vremensko postarane mineralne barve odstranite, nanesite Primasil Grundkonzentrat, razredčen z vodo v razmerju 1:1.

Stare disperzijske barve in ometi:
Za trdno sprijete in nekredaste disperzijske barve in omete velja, da se jih fasadna barva Primasil Fassadenfarbe sicer dobro oprime, vendar pa želena stopnja paroprepustnosti ni zagotovljena zaradi obstoječe stare podlage. Slabo sprijete disperzijske barve/omete morate odstraniti kemično (luženje) in s parnim curkom.

Vlaknenocementne plošče:
Pri novih, močno alkalnih vlaknenocementnih ploščah morate preprečiti izločanje apna, zato jih grudirajte s predpremazom Capalac 2K - Uniprimer 481. Pri močno vpojnih vlaknenocementnih ploščah uporabite predpremaz Primasil Grundkonzentrat, razredčen z vodo v razmerju 1:1.

Priprava podlage

Podlaga mora biti trdna, nosilna, brez umazanije ter ločilnih snovi, biti mora suha. Upoštevajte ÖNORM B 3430, 1. del.

Konstrukcijski ukrepi:
Naprej štrleče gradbene elemente, kot so napušč/zidni venci, okenske police, zidne krone (zgornji del zidu) ipd. morate ustrezno prekriti, da preprečite zamazanje ali močnejše vlaženje zidu.

Dvigajoča se vlaga:
Zaradi dvigajoče se vlage v zidu se barvni premazi lahko prehitro uničijo. Trajen uspeh je tu zagotovljen samo z vgradnjo horizontalne izolacije zidu. Dobro in dolgotrajno rešitev omogoča uporaba sanacijskega sistema Capatect. Zlasti pri starejših objektih je učinkovit ukrep vzpostavitev sušilnih oziroma izparjevalnih con iz filtrirnega gramoznega sloja med podzidkom in zemljo.

Algaste in plesnive površine:
Če so površine napadle alge ali glive, jih najprej očistite z komprimiranim vodnim curkom ob upoštevanju zakonskih predpisov. Nato površine obilno premažite s sredstvom Capatox, ki naj dobro prepoji podlago. Pustite, da se posuši. POMEMBNO! Ne spirajte.

Popravljanje ometa:
Pri popravljanju odprtih razpok in poškodovanih mest v ometu morate paziti na to, da sanacijska malta po trdnosti in strukturi ustreza obstoječemu ometu. Popravki ometa se morajo pred premazovanjem do konca strditi in presušiti. Za nevtralizacijo premažite popravljena mesta z zaščitnim premazom Histolith Fluat.
Manjše pomanjkljivosti lahko izravnate kar z izravnalno maso za fasadne površine Synthesa- / Silitol- Fassadenspachtel.

Površine s kristalizacijo soli (cvetenje):
Pri premazovanju površin s kristalizacijo soli ne moremo jamčiti za trajnost barve oziroma za trajno preprečitev „cvetenja".

Postopek nanašanja

Mazanje, valjčkanje ali brizganje.

Redčenje

S čisto vodo (največ 10 %). Po postopku NESPRI brez redčenja.

Sestava nanosov

Predpremaz: Primasil Grundkonzentrat, razredčen z vodo v razmerju 1:1.

Vmesni in zaključni nanos: barva Primasil Fassadenfarbe, razredčena z največ 10 % vode, nerazredčena za delovni postopek NESPRI.

Poraba

Pribl. 200 - 350 g/m2 na nanos, odvisno od vpojnosti podlage (okvirna vrednost brez jamstva, točno porabo ugotovite sami na testni površini).

Pogoji pri izvedbi

Temperatura zraka, materiala in podlage med obdelovanjem in sušenjem: Vsaj + 5 °C do največ 30 °C. Odsvetujemo obdelovanje na direktni sončni pripeki, dežju ali močnem vetru. Previdno pri nevarnosti nočne slane.

Sušenje/interval sušenja

Pri + 20 °C in 65-odstotni relativni zračni vlagi je nanos po kakih 2 do 3 urah površinsko suh. Po 12 urah lahko sledi naslednji nanos. Nizke temperature in visoka zračna vlaga upočasnijo sušenje.

Čiščenje orodja

Takoj po uporabi z vodo.

Nanos z brezzračnim brizganjem – Airless

Nanos z brezzračnim brizganjem (Airless):
Kot brizganja: 50°
Šoba: 0,021 - 0,023"
Tlak: 150 - 180 bar

NESPRI:
Kot brizganja: 20 - 30°
Šoba: 0,017 - 0,019"
Tlak: 160 - 180 bar

Opozorilo

Vidne delovne prehode preprečite tako, da barvo nanašate neprekinjeno mokro na mokro. Ne uporabljajte izdelka na vodoravnih površinah, ki so izpostavljene vodi.
Specialne lastnosti proizvoda se ohranijo samo, če ga ne mešate z drugimi proizvodi!

Zaščitno prekrivanje:
Vedno prekrijte okolico delovnih površin, predvsem steklo, keramiko, lakirane površine, klinker, naravni kamen in kovino. Madeže, ki obrizgajo sosednje površine, takoj izmijte s čisto vodo.

Razlike v barvnem odtenku:
Zaradi zelo različne alkalnosti, neenakomerne vpojnosti ali različnih mešanih lastnosti podlage in podobnega se v premazu lahko pojavijo madeži oziroma razlike v barvnem odtenku.

Stabilnost barvnega tona:
Pod vplivom okolja, časa, uporabe, UV-sevanja in vlage ter drugega se na površini barvnega nanosa sčasoma lahko pojavijo spremembe barvnega odtenka.

Nagnjenost k svetlečim se lisam (obraba):
Na temnih barvnih odtenkih se pri mehanskih obremenitvah rade pojavijo svetle lise (mehanska obraba odstrani pigment in odkrije polnilo v barvi). Gre za specifično lastnost vseh mat fasadnih barv, ki pa nikakor ne poslabša kakovosti barvnega premaza. Pri polmat premazih (svilnati sijaj), kot je premaz z Amphibolinom, so neželene svetleče se lise (svetlejša obraba) manj izrazite.

Popravki:
Vidne sledi popravkov na površini so odvisne od več dejavnikov in so neizogibne, čeprav uporabljate originalni proizvod (glejte nemško tehnično smernico BFS 25). Različni vremenski pogoji, stopnja redčenja, orodje in različne serijske šarže materiala otežujejo brezhibno izvedbo popravkov. Najboljši rezultat zagotavlja popravljanje celotne površine od roba do roba.

Potekle sledi pomožnih snovi (omočil):
Pri nevpojnih, hladnih podlagah ali pri počasnejšem sušenju pod vplivom vremena obstaja možnost, da se zaradi obremenitve z vlago (dež, rosa, megla) pomožne sestavine na površini fasadne barve obarvajo rumenkasto/prozorno in nastanejo rahlo sijoče, lepljive potečene sledi.

Te pomožne sestavine so vodotopne in pod vplivom večje količine vode, na primer večkratnih močnejših padavin, samodejno izginejo. Kakovost posušenega barvnega premaza zaradi tega ni trajno prizadeta. Če bi se kljub temu odločili za ponovno premazovanje, te potekle sledi sestavin/pomožnih snovi najprej navlažite in po kratkem učinkovanju vode izmijte do čistega. Dodatno grundirajte podlago. Če proizvod nanašate v ustreznih klimatskih pogojih, se zgoraj navedene potečene sledi ne pojavijo.

Standardna opozorila/standardna obvestila (stanje v času izdaje)

Lahko izzove alergijske kožne reakcije. Škodljivo za vodne organizme, z dolgotrajnimi škodljivimi učinki na vodno okolje. Če je potreben zdravniški nasvet, pripravite embalažo ali označevalno etiketo proizvoda. Hranite zunaj dosega otrok. Preprečite stik z očmi, kožo ali oblačili. Preprečite sproščanje v okolje. Pri delu uporabljajte zaščitne rokavice/zaščito za oči. PRI STIKU S KOŽO: Sperite z veliko vode in mila.

Vsebuje: 1,2-benzizotiazol-3(2H)-on, 2-metil-2H-izotiazol-3-on, oktilinon (ISO), reaktivna zmes iz 5-klor-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1). Pozor! Pri brizganju lahko nastajajo nevarne kapljice, ki prodrejo v pljuča. Ne vdihavajte razpršila ali meglice. Ta izdelek je definiran kot "obdelano/tretirano blago" po Uredbi EU 528/2012 (ni biocidni proizvod) in vsebuje naslednje biocidne učinkovine: oktilinon (ISO) (CAS-številka 26530-20-1), 4,5-diklor-2-oktil-2H-izotiazol-3-on (CAS-številka 64359-81-5), diuron (ISO) (CAS-številka 330-54-1).

Odstranjevanje

Tekoče ostanke izdelka oddajte na zbirališču starih barv/lakov, posušene ostanke izdelka pa na gradbeni deponiji ali odstranite kot komunalne oziroma gospodinjske odpadke.

Mejna EU-vrednost za vsebnost HOS

V tem izdelku (kat. A/c): 40 g/l (2010). Ta izdelek vsebuje največ 30 g/l HOS (VOC).

Deklaracija sestavin

Po smernici VdL 01: poliakrilatna smola, polisiloksani, silikati, titanov dioksid, mineralni pigmenti/polnila, voda, glikoleter, glikoli, aditivi, konzervansi, sredstvo za zaščito filma.

Druge opombe

Varnostni list lahko prenesete s spletne strani www.caparol.si ali www.synthesa.at

Tehnično-svetovalni center

CAPAROL, d.o.o., Potok pri Komendi 15, 1218 Komenda
Telefon: 059 209 220
Faks: 01 300 70 80
Internet: www.caparol.si
E-pošta: info@caparol.si