caparol_pim_import/caparol_si/products/image/114586/041583_primalon_acrysil.png

Primalon Acrysil

Fasadna barva na osnovi akrilata, ojačana s siloksanom

Predvidena uporaba

Fasadna barva, ki ohranja strukturo, na osnovi akrilne smole, ojačane s siloksanom.
Zlasti je primerna za nove, še nepremazane omete in za obnavljanje premazov na dobro sprijetih starih barvah in trdnih, nosilnih podlagah. Ni primerna za obnavljanje toplotnoizolacijskih kontaktnih fasadnih sistemov.

Lastnosti

  • Vremensko obstojna
  • Redčljiva z vodo, prijazna do okolja in nevtralnega vonja
  • Koeficient vodoprepustnosti (w-vrednost): 0,1-0,5 [kg/(m2 x h0,5)], ustreza razredu „srednja prepustnost za vodo" po DIN EN 1062
  • Koeficient paroprepustnosti (sd-H2O-vrednost): 0,14 - 1,4 m, ustreza razredu „visoka difuzija vodne pare" po DIN EN 1062-2
  • Premaz ščiti pred napadom gliv in alg (inkapsulirana zaščita filma)

Pakiranje/velikost embalaže

7 kg, 12,5 kg, 25 kg

Barvni toni

Bele barve kot blago na zalogi

Niansiranje: 

Možnost niansiranja v tovarni, s strojno tehniko ColorExpress ali z nasičenimi barvami in barvnimi koncentrati CaparolColor ali AmphiColor. Če niansirate sami, morate naenkrat zmešati celotno količino, drugače pride do razlik v barvnem odtenku.
Sijoči, intenzivni barvni odtenki, na primer rumena, oranžna, rdeča barva ipd., imajo manjšo pokrivno moč. Zato pri teh barvnih odtenkih priporočamo, da najprej nanesete podoben, pokriven pastelni odtenek na osnovi bele barve. Morda bo potreben še en (drugi) pokrivni nanos.

Stopnja sijaja

Mat.

Skladiščenje

Na hladnem, brez zmrzovanja. V originalno zaprti embalaži je rok skladiščenja 12 mesecev.

Ustrezne podlage

Novi visoko hidravlični apneni, apneno-cementni in cementni ometi iz maltnih skupin P Ic, P II in P III:
Novi ometi morajo biti površinsko suhi in popolnoma utrjeni (2 do 4 tedne naj ostanejo nepremazani). Odstranite nestabilne ali moknate površine in morebitno sigo. Za grundiranje uporabite Security Primer Roll-On ali Primalon Tiefgrund LF.

Stari trdni ometi, tudi praskani, brizgani in plemeniti ometi:
Močno zamazane površine temeljito očistite z visokotlačnim čistilnikom. Po potrebi grundirajte z izdelkom Security Primer Roll-On ali Primalon Tiefgrund LF.

Ometi, s katerih površinsko odpada pesek:
Temeljito skrtačite. Grundirajte izdatno z enim ali dvema nanosoma izdelka Primalon Tiefgrund TB mokro na mokro in počakajte, da se dobro vpije.

Beton:
Odstranite nečistoče opažnega olja, masti in voska z visokotlačnim čistilnikom ob souporabi razmaščevalnih sredstev. Večja pomanjkljiva mesta obdelajte s primerno malto za popravljanje. Za grundiranje uporabite Primalon Tiefgrund TB.
Za fasadne površine iz armiranega betona priporočamo premazna sredstva, ki zavirajo CO2, kot na primer Disbocret Betonfarbe 515, Primalon Universallack in pri armiranju razpok Disbocret 518 Flex-Finish.

Stari apneni, cementni in mineralni barvni premazi:
Mehansko odstranite. Grundirajte izdatno z enim ali dvema nanosoma izdelka Primalon Tiefgrund TB mokro na mokro in počakajte, da se dobro vpije.

Stari, nepoškodovani disperzijski premazi, premazi z oljnimi barvami in laki ter disperzijski ometi (razen na zgornjih površinah toplotnoizolacijskih kontaktnih sistemov):
Dobro očistite in preverite nosilnost. Oljne barve in lake obdelajte do večje robatosti mehansko ali kemično z raztopili. Za grundiranje (predpremaz) uporabite Primalon Universal Haftgrund.

Luščeči se in nestabilni disperzijski premazi, premazi z oljnimi barvami in laki ter disperzijski ometi (razen na zgornjih površinah toplotnoizolacijskih kontaktnih sistemov): Odstranite do konca. Za grundiranje uporabite Primalon Tiefgrund TB. Naslednji premazi sledijo šele po 1 do 2 dneh sušenja, odvisno od vremenskih razmer.

Priprava podlage

Podlage morajo biti trdne, nosilne, brez umazanije, ločilnih snovi in biti morajo suhe. Upoštevajte ÖNORM B 3430, 1. del.

Konstrukcijski ukrepi:
Naprej štrleče gradbene elemente, kot so napušč, okenske police, zidne krone (zgornji del zidu) ipd. morate strokovno prekriti, da preprečite zamazanje ali močnejšo navlažitev zidovja.

Algaste in plesnive površine:
Če so površine že napadle alge ali glive, jih najprej očistite z mokrim komprimiranim curkom ob upoštevanju zakonskih predpisov. Nato površine obilno premažite s sredstvom Capatox, ki naj dobro prepoji podlago. Pustite, da se posuši. POMEMBNO! Ne spirajte.

Popravljanje ometa:
Pri popravljanju odprtih razpok in poškodovanih mest v ometu morate paziti na to, da sanacijska malta po trdnosti in strukturi ustreza obstoječemu ometu. Popravki v ometu se morajo pred naslednjim premazom do konca strditi in presušiti. Za nevtralizacijo premažite popravljena mesta z zaščitnim premazom Histolith Fluat.
Manjše pomanjkljivosti lahko izravnate s fasadno maso Synthesa ali Silitol Fassadenspachtel.

Površine s kristalizacijo soli (izcvetanje):
Cvetenje odstranite na suho s ščetko. Sledi globinski predpremaz s Primalon Tiefgrund TB. Pri premazovanju površin s kristalizacijo soli ne moremo jamčiti za trajnost barvnega premaza oziroma za trajno preprečitev „cvetenja"

Postopek nanašanja

Mazanje, valjčkanje ali brizganje.

Redčenje

S čisto vodo (največ 10%).

Sestava nanosov

Vmesni in zaključni nanos: Primalon Acrysil, razredčen z največ 10 %vode.

Poraba

Pribl. 200 - 350 g/m2 na nanos, odvisno od vpojnosti podlage (okvirne vrednosti brez jamstva, točno porabo ugotovite na testni površini).

Pogoji pri izvedbi

Temperatura zraka, materiala in podlage med obdelovanjem in sušenjem:
Ne delati pri temperaturah pod + 5 °C, na direktni sončni pripeki, dežju ali močnem vetru. Previdno pri nočni slani!

Sušenje/interval sušenja

Pri + 20 °C in 65 % relativne zračne vlage je nanos po 4- 6 urah površinsko suh in pripravljen za naslednjo fazo premazovanja, po 24 urah pa odporen proti padavinam. Nizke temperature in visoka zračna vlaga upočasnijo sušenje.

Čiščenje orodja

Takoj po uporabi z vodo

Opozorilo

Delovne sledi orodja preprečite z nanašanjem mokro na mokro v eni fazi. Ni primerno za vodoravne površine ki so obremenjene z vodo.
Specifične lastnosti izdelka se ohranijo samo, če ga ne mešate z drugimi izdelki.

Zaščitno pokrivanje:
Vedno prekrijte okolico delovnih površin, še zlasti steklo, keramiko, lakirane površine, klinker, naravni kamen in kovino. Madeže brizgov barve takoj sperite z obilo vode.

Razlike v barvnem odtenku:
Zaradi močno različne alkalnosti, neenakomerne vpojnosti ali različnih mešanih lastnosti podlage in podobnega se v nanosu barve lahko pojavijo madeži oziroma razlike v barvnem odtenku.

Stabilnost barvnega odtenka:
Pod vplivom okolja, časa, uporabe, UV-sevanja, vlage in pa drugega se na površini barvnega nanosa sčasoma lahko pojavijo spremembe barvnega odtenka.

Nagnjenost k svetlečim se praskam (učinek pisanja):
Na temnih barvnih tonih lahko mehanske obremenitve povzročijo svetle lise (lom polnila) Gre za specifično lastnost vseh mat fasadnih barv, ki pa nikakor ne poslabša kakovosti barvnega premaza. Pri premazih s svilnatim sijajem, kot je Amphibolin, je ta učinek svetlečih se prask bistveno manjši.

Popravki:
Vidne sledi popravljenih mest na površini so odvisne od več dejavnikov in so neizogibne, čeprav uporabljate originalni premaz (BFS-smernica 25).
Različni vremenski pogoji, stopnje redčenja, orodja in dobave materiala oz. serijske šarže materiala otežijo dobro izvedbo popravkov. Najboljši učinek dosežemo pri vsepovršinskem popravljanju od roba do roba.

Potečene sledi omočila:
Pri tesnih, hladnih podlagah ali pri počasnejšem sušenju pod vplivom vremena obstaja možnost, da se zaradi obremenitve z vlago (dež, rosa, megla) pomožne sestavine na površini premaza obarvajo rumenkasto/prozorno in da nastanejo rahlo sijajne in lepljive potečene sledi. Te pomožne snovi so topne v vodi, zato se samodejno izmijejo z zadostno količino vode, na primer po večkratnem močnem nalivu. Kakovost posušenega barvnega premaza zaradi tega ni trajno prizadeta. Če bi se kljub temu odločili za ponovno premazovanje, te potekle sledi sestavin/pomožnih snovi najprej navlažite in po krajšem učinkovanju vode izmijte do čistega. Dodatno grundirajte. Če izdelek nanašate v ustreznih klimatskih pogojih, se zgoraj navedene potečene sledi sestavin ne pojavijo.

Standardna opozorila/standardna obvestila (stanje v času izdaje)

Lahko povzroča alergijske reakcije kože. - Ne vdihavajte
prahu/dima/plina/meglice/hlapov/razpršila. - Kontaminiranih delovnih oblačil ne nosite zunaj delovnega mesta. - Nosite zaščitne rokavice/zaščitno obleko/zaščito za oči/zaščito za obraz. - PRI STIKU S KOŽO: Sperite z obilo vode in mila. - Posebni ukrepi (glejte oznake na tej etiketi). - Pri draženju kože ali kožnem izpuščaju: poiščite zdravniški nasvet/zdravniško pomoč. - Kontaminirana oblačila operite pred ponovno uporabo.
Vsebuje 2-metil-2H-izotiazol-3-on, 1,2-benzizotiazol--3(2H)-on, zmes iz: 5-klor-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1).

Odstranjevanje

Sežig posebnih odpadkov ali zbirališča nevarnih odpadkov. Ne odlagajte skupaj z gospodinjskimi odpadki. Izdelka ne izpraznite v kanalizacijo, tekočo/stoječo vodo ali zemljo. Neočiščeno embalažo odstranite na enak način kot izdelek.

Mejna EU-vrednost za vsebnost HOS

za ta proizvod (kat. A/c): 40 g/l. Ta izdelek vsebuje <1 g/l HOS (VOC)

Deklaracija sestavin

Disperzija akrilne smole, silikonsko olje, titanov dioksid, kalcijev karbonat, silikati, pomožno sredstvo za tvorjenje filma, aditivi, konzervansi, voda.

Druge opombe

Koda odpadka: 57303 (v skladu z ÖNORM S 2100)
Evropski katalog odpadkov: 08 01 12
Razred ogrožanja vode: ROV 1, nizko ogrožanje vode
Varnostni list si lahko prenesete s spletne strani www.synthesa.at ali www.caparol.si.

Tehnično-svetovalni center

CAPAROL, d.o.o., Potok pri Komendi 15, 1218 Komenda
Telefon: 059 209 220
Faks: 01 300 70 80
Internet: www.caparol.si
E-pošta: info@caparol.si

Tehnična informacija

Varnostni list

Tehnična informacija

Varnostni list